News

20/07/2017

MEC: „Wiadomości” rządzą na Podlasiu, „Fakty” na Śląsku

Flagowe programy informacyjne TVN i TVP1 z różnym powodzeniem walczą o widownię w województwach Polski.

Więcej

20/07/2017

MEC: osoby 50+ występują w niespełna 5 proc. reklam i czują się marketingowo zaniedbane

W mniej niż co 20-tym spocie telewizyjnym występuje osoba w wieku 50+

Więcej

20/07/2017

MEC: klienci platform i kablówek zaniepokojeni zmianami przepisów; rynek płatnej TV straci 1,5 mln klientów?

Nowe regulacje dotyczące sposobu egzekwowania abonamentu budzą duży sprzeciw klientów płatnej telewizji – szczególnie Cyfrowego Pols...

Więcej

Tylko jedna na 50 reklam TV odsyła do mediów społecznościowych. Dlaczego?

Data: 25/05/2014Ponad 50 proc. reklam telewizyjnych odsyła widzów do internetu. Jednak zaledwie 2 proc. zaprasza ich bezpośrednio do mediów społecznościowych, wynika z analizy domu mediowego MEC.

52 proc. reklam emitowanych w telewizji zawiera odesłanie do internetu*. Znakomita większość z nich to po prostu zaproszenia do wejścia na stronę internetową firmy lub marki, podczas gdy zaledwie 2 proc. reklamujących się w telewizji brandów odsyła na swoje profile w mediach społecznościowych – wynika z analizy domu mediowego MEC.

social media, telewizja, facebook

Polscy reklamodawcy nie podążają w tym zakresie śladami marketerów zza oceanu – w Stanach podczas Super Bowl aż 45 proc. reklam wyemitowanych wokół rozgrywek zawierało hashtag odsyłający do poświęconych im dyskusji na Twitterze. Odsetek ten rósł na przestrzeni ostatnich lat – w 2012 niespełna 20 proc. reklam, podczas gdy w 2011 jedna (Audi) zapraszała widzów Super Bowl na Twitter.

- W Polsce o wiele bardziej popularny jest Facebook, z zasięgiem na poziomie 16 mln real users (dane Megapanel za luty 2014 r.). Jednak tylko pojedynczy reklamodawcy korzystają u nas z zasięgu kampanii telewizyjnych, by napędzić ruch na swoich fanpage’ach, mimo że przynajmniej połowa z promowanych w telewizji marek prowadzi w serwisie swoje profile – komentuje Maciej Maciejewski, szef Liquid.

Już z ubiegłorocznego badania Interactive Research Center na zlecenie Mobiu wynikało, że blisko 3/4  internautów surfuje po sieci w czasie oglądania telewizji. Polscy reklamodawcy wykorzystują ten zmieniający się sposób konsumpcji telewizji, ale lwia część z nich zaprasza w kampaniach TV tylko na swoje strony internetowe.

Zaledwie co pięćdziesiąta emitowana w telewizji reklama odsyła także do mediów społecznościowych (profil na FB lub Naszej Klasie, kanał na Youtube),  mimo że profile firmowe nie zawsze są proste do odnalezienia po wpisaniu do wyszukiwarki nazw marek.

- Nie można jednoznacznie stwierdzić, że polscy reklamodawcy marnują potencjał, jaki daje telewizja w odsyłaniu do społeczności. Jednak w zestawieniu ze strategiami amerykańskich reklamodawców, ta postawa zastanawia. Powodów dla których w Polsce tak się dzieje jest kilka. Z jednej strony to wydzielanie budżetu na social media do mniejszych, niezależnych agencji, z drugiej – wciąż często eksperymentalna rola socialu w strategiach reklamowych i brak przekonania, że to kolejne medium wspierające sprzedaż – mówi Maciej Maciejewski.

 

*MEC przeanalizował 700 spotów telewizyjnych emitowanych we wszystkich stacjach w okresie od  1 kwietnia do 5 maja

 

 

Data: 25/05/2014