News

24/01/2017

MEC: tylko 100 programów zgromadziło w 2016 r. przynajmniej 5 mln widzów

Jeszcze 140 programów w 2015 roku, a zaledwie 100 w 2015 r. przyciągnęło w telewizji widownię przekraczającą 5 milionów osób, wynik...

Więcej

24/01/2017

MEC: milenialsi z CEE oglądają telewizję krócej, ale TV traci tu wolniej niż na rynkach Europy Zachodniej

Czas oglądania telewizji odnotowuje kilkuprocentowe spadki wśród milenialsów z rynków regionu.

Więcej

13/01/2012

MEC na szczycie rankingu Effie i z tytułem agencji mediowej roku 2016

MEC uplasował się na szczycie rankingu Effie i zdobył tytuł agencji mediowej roku 2016

Więcej

MEC VideoTrack: serwisy VOD głównych stacji popularne wśród polskich „beztelewidzów”

Data: 23/06/2015Serwisy Polsatu, TVN i TVP są bardzo popularne wśród internautów, którzy nie mają telewizorów. Wśród „beztelewidzów” obserwujemy przewagę kobiet, 25-34 latków oraz mieszkańców wielkich miast. Programy w sieci oglądają oni najczęściej w porze telewizyjnego prime-time’u – pokazuje MEC VideoTrack.

Ok. 5 proc. polskich internautów nie posiada telewizora, bądź używa odbiornika TV do innych celów niż oglądanie TV, np. jako konsoli do gier – wynika z MEC VideoTrack, badania agencji mediowej MEC.  Nieposiadadanie lub niekorzystanie z telewizora nie oznacza braku kontaktu z treściami telewizyjnymi. Blisko 60 proc. „beztelewidzów” przynajmniej kilka razy w tygodniu ogląda w internecie filmy, seriale i inne programy telewizyjne, a blisko połowa twierdzi, że poświęca na to więcej niż 2 godziny dziennie. Heavy-userów internetowego wideo jest wśród „beztelewidzów” więcej niż wśród przeciętnych internautów – zarówno jeśli chodzi o częstotliwość korzystania, jak i czas poświęcany na oglądanie VOD

.

Cechy demograficzne wyróżniające polskiego „beztelewidza” to m.in. wielkomiejskie pochodzenie (blisko 1/3 pochodzi z miast powyżej 0,5 mln mieszkańców) i młody wiek (40 proc. jest w wieku 25-34 lata). Co ciekawe – prawie 6 na 10 z nich to kobiety, pokazuje MEC VideoTrack.

Seriale prosto z laptopa

„Beztelewidzowie” częściej niż przeciętni internauci deklarują niski status majątkowy. W tym kontekście nie zaskakuje fakt, iż skłonność do płacenia za treści wideo w sieci nie jest wśród nich większa niż wśród innych badanych. Ponad 70 proc. internautów bez telewizora nigdy nie płaci za treści wideo oglądane w sieci.

Niemal taką sama popularnością co wśród wszystkich badanych cieszą się wśród „beztelewidzów” strony VOD głównych nadawców. Serwisy Polsatu, Telewizji Polskiej, TVN oraz serwis VOD.pl z bogatą ofertą m.in. polskich seriali TV odwiedza 60 proc. internautów bez telewizorów. To oznacza, że zerwanie z telewizorem nie oznacza zerwania z tradycyjnym telewizyjnym programmingiem, a reklamodawcy są w stanie dotrzeć do sporej części „beztelewidzów” z pomocą serwisów największych nadawców – dowodzi MEC VideoTrack.

 

MEC zbadał także na jakich ekranach widzowie bez telewizorów oglądają długi kontent wideo. Prym wiodą laptopy, nieco rzadziej niż przeciętny internauta „beztelewidz” korzysta natomiast z tabletów.

Na liście najczęściej wybieranych programów w internecie, wśród „beztelewidzów” prowadzą zagraniczne filmy, zagraniczne seriale i polskie filmy. Kategorie programowe, które wśród „beztelewidzów” są wyraźnie popularniejsze niż wśród e-widzów z telewizorami to m.in. dokumenty, newsy i publicystyka, a więc programy, po które inni internauci mają szansę sięgnąć w tradycyjnej telewizji.

W porównaniu z internautami, którzy mają telewizory, analizowana grupa częściej ogląda programy w sieci w tradycyjnym telewizyjnym prime-time. Ponad ¾ „beztelewidzów” najczęściej ogląda online między 18:00 a 23:00 lub później.

Badanie MEC VideoTrack objęło ponad 2 tys. internautów, realizowane było metodą CAWI na przełomie lutego i marca 2015 r.

Dodatkowe informacje:

Joanna.Nowakowska@mecglobal.pl

Data: 23/06/2015