News

20/07/2017

MEC: „Wiadomości” rządzą na Podlasiu, „Fakty” na Śląsku

Flagowe programy informacyjne TVN i TVP1 z różnym powodzeniem walczą o widownię w województwach Polski.

Więcej

20/07/2017

MEC: osoby 50+ występują w niespełna 5 proc. reklam i czują się marketingowo zaniedbane

W mniej niż co 20-tym spocie telewizyjnym występuje osoba w wieku 50+

Więcej

20/07/2017

MEC: klienci platform i kablówek zaniepokojeni zmianami przepisów; rynek płatnej TV straci 1,5 mln klientów?

Nowe regulacje dotyczące sposobu egzekwowania abonamentu budzą duży sprzeciw klientów płatnej telewizji – szczególnie Cyfrowego Pols...

Więcej

MEC VideoTrack: 27 proc. internautów ściąga filmy i seriale z sieci

Data: 29/07/2015Więcej niż co czwarty e-widz ściąga filmy z torrentów bądź stron hostingowych (jak Chomikuj.pl). Dla 30 proc. internautów nie ma znaczenia czy oglądają programy w sieci legalnie, a pirackie serwisy często postrzegają jako działające zgodnie z prawem.

27 proc. internautów ściąga z sieci filmy, seriale i inne dłuższe programy telewizyjne, 17 proc. użytkowników robi to niezależnie od tego, czy są dostępne w serwisach VOD – pokazuje MEC VideoTrack, badanie wideo agencji mediowej MEC.

Ściąganie programów z sieci jest domeną mężczyzn (32 proc. versus 23 proc. kobiet) i 25-34-latków – więcej niż 1/3 z nich pobiera filmy i seriale z torrentów. Popularności takiego sposobu dostępu do wideo nie różnicuje natomiast miejsce zamieszkania czy sposób odbioru telewizji – wśród klientów płatnej telewizji i widzów naziemnej programy z sieci ściąga ten sam odsetek internautów.

Główną motywacją e-widzów korzystających z torrentów jest zdobycie programu bez reklam.

Mimo iż widzowie wolą obejrzeć reklamy niż płacić, to i tak szukają możliwości ich pominięcia. Nie oznacza to, że do oglądających w sieci nie można dotrzeć z pomocą wideo – tylko 10 proc. korzystających z torrentów nie ogląda innych serwisów VOD, a zaledwie 0,5 proc. nie korzysta z Youtube’a.

Internauci ściągający z sieci filmy i seriale są najmocniej zainteresowani nowościami, w porównaniu z innymi e-widzami są też bardziej sceptyczni wobec tradycyjnej telewizji. 42 proc. użytkowników torrentów twierdzi, że ogląda programy w sieci, ponieważ telewizja nie oferuje nic ciekawego.

Piracki duch

Kwestia legalności oglądania nie leży mocno na sercu polskim e-widzom. Blisko 60 proc. badanych nie przywiązuje wagi do tego, czy ogląda wideo legalnie. Za zdecydowanie ważną uznaje tę kwestię zaledwie 15 proc. badanych, w grupie 15-24 lata ich odsetek spada do 6 proc.

 

W tym kontekście nie zaskakują świetne oceny pirackich serwisów VOD, w tym – niedawno zamkniętych, a działających w okresie realizacji badania.

W rankingu wszystkich badanych e-widzów Zalukaj.tv plasuje się na drugim miejscu po Youtube, a przed Iplą jako ulubiony serwis oferujący długie treści wideo. Kinoman.tv jest szósty, za serwisem Player.pl i przed serwisem VOD Telewizji Polskiej. W top10 ulubionych zmieściły się jeszcze zamknięte niedawno Ekino.tv i Seansik.tv.

A jak wygląda wśród internautów postrzeganie ich legalności serwisów VOD?

Średnio zaledwie po kilkanaście procent badanych uważało, że czołowe pirackie serwisy są nielegalne. Około połowy – w odniesieniu do większość z nich – sądziła, iż działają zgodnie z prawem. W przypadku czołowych legalnych serwisów VOD odsetek przekonanych o legalności sięga 80-90 proc.

Badanie MEC VideoTrack objęło ponad 2 tys. internautów, realizowane było metodą CAWI na przełomie lutego i marca 2015 r.

Dodatkowe informacje:

Joanna Nowakowska

Communications & Market Analysis Manager

Joanna.Nowakowska@mecglobal.pl

Data: 29/07/2015